Obec Horňany
Dôležité upozornenia
 
 
Kostol
História a informácie
Pamiatkou obce je kostol, v empírovom slohu zasvätený Sedembolestnej Panne Márii. V deň jej mena (12.9.) sa v obci každý rok konajú hody. Väčšina zdrojov datuje postavenie kostola do obdobia zo zač.19.stor. Miestna farnosť Bobot-Horňany však datuje postavenie kostola do roku 1920. Objavuje sa aj zdroj, ktorý udáva vznik rímskokatolíckeho kostola už v roku 1742. Tento dátum je však nepravdepodobný.
Kostol dal postaviť gróf Harcourt s manželkou grófkou Iphigenia d Harcourt ktorý boli vlastníkmi viacerých majetkov v obci aj na okolí. V panstve prebrali moc v roku 1895. Z tohto dôvodu sa ako najpravdepodobnejší dátum javí rok 1920, ktorý zastáva miestna farnosť Bobot-Horňany. Veža kostola je vstavaná, krytá zvonovitou strechou. Hlavný oltár (zasvätený taktiež Panne Márii) Immaculaty je pseudorománsky z 20. storočia.
 
Zmeny a úpravy kostola
•  1985-1988 - bola na kostole vybudovaná nová strecha,
•  1994 – drevený obklad stien v interiéry,
•  1998 – zrekonštruovaný interiér kostola (nové lavice, čalúnenie, cirkevná rada Bobot-Horňany zakúpila nový koberec), obnova oltára a príslušenstva – pozlátenie, plynofikácia,
•  2002 – k 650. výročiu obce bol vysvetený nový zvon, ktorý zakúpil jeden z miestnych občanov Pavol Belák,
•  2004 – elektrický systém zvonenia zvonov na veži,
•  2006 – boli na vežu kostola z 3 strán zabudované vežové a fasádne hodiny s elektronickým systémom riadenia. Trostranné hodiny každú pól hodinu a celú hodinu oznamujú čas. Elekon s.r.o. Liptovský Hrádok. Ciferníky hodín sú na troch stranách veže okrem strany východnej.
 
•  1945 - bola v obci postavená kaplnka Sedembolestnej Panny Márie.
Copyright © 2009 - 2014 by Ing. Juraj Mátel piXie dESiGN. Všetky práva vyhradené. Materiály tu publikované môžu byť duševným vlastníctvom podľa Autorského zákona.